Jak inspektor nadzoru chroni interesy inwestora?

Inspektor nadzoru inwestorskiego to jedna z kluczowych osób uczestniczących w procesie budowlanym obejmującym duże inwestycje. Kiedy trzeba zatrudnić inspektora nadzoru przy budowie i jakie korzyści inwestorowi przynosi zatrudnienie inspektora nadzoru?

Inspektor nadzoru inwestorskiego — kto to jest

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest osobą reprezentującą interesy inwestora na budowie. Jego zadaniem jest nadzór nad pracami prowadzonymi na inwestycji. Osoba ta musi posiadać stosowne uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w nieograniczonym zakresie. Jednocześnie musi być wpisana na listę członków Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa lub Okręgowej Izby Architektów.

Konieczność zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego reguluje Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 19 listopada 2001r. Musi być on powołany w realizacjach trudnych i skomplikowanych, także w przypadku budów związanych z użytecznością publiczną czy o wysokości powyżej 15 m. W innych inwestycjach niż przewidziane w rozporządzeniu o zatrudnieniu inspektora nadzoru inwestorskiego decyduje inwestor.

 

Czym zajmuje się inspektor nadzoru inwestorskiego?

Zadania inspektora nadzoru inwestorskiego zostały ściśle określone w prawie budowlanym. Jego nadrzędnym obowiązkiem jest reprezentacja inwestora na budowie. Zajmuje się kontrolą jakości wykonanych prac budowlanych między innymi w zakresie zgodności z projektem, specyfikacjami technicznymi, normami i przepisami prawa budowlanego. Jednocześnie powinien weryfikować jakość używanych materiałów oraz dokładność wykonania poszczególnych etapów robót. Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien mieć pieczę nad harmonogramem prac i monitorować, czy budowa przebiega zgodnie z planem czasowym. Jednocześnie osoba ta powinna weryfikować koszty inwestycji poprzez sprawdzanie zgodności rzeczywistych wydatków z kosztorysem i budżetem inwestycji. Dobry inspektor nadzoru inwestorskiego będzie także pomocny w rozwiązywaniu problemów technicznych, które mogą pojawić się w trakcie realizacji projektu.

Ważną funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego jest kontrola odbioru robót. Inspekcje odbiorowe poszczególnych etapów prac oraz końcowy odbiór robót daje pewność, że wszystkie zadania zostały wykonane zgodnie z projektem i umową, a ewentualne usterki zostały usunięte przed ostatecznym odbiorem. Zatrudniony inspektor nadzoru inwestorskiego prowadzi szczegółową dokumentację dotyczącą postępów budowy, jakości wykonania, użytych materiałów oraz wszelkich problemów i ich rozwiązań.

Z punktu widzenia inwestora jest osobą kluczową dla powodzenia inwestycji. Oprócz pełnego monitoringu finansowego, technicznego i czasowego realizacji inwestycji inspektor nadzoru inwestorskiego jest źródłem wiedzy o postępie prac, ich zgodności z harmonogramem i budżetem. Jest to także osoba, która powinna proponować skuteczne i efektywne działania korygujące pozwalające na eliminację ewentualnych zagrożeń i ryzyk. Jednocześnie inwestor może oczekiwać od zatrudnionego inspektora rozwiązywania problemów technicznych i propozycji w zakresie metod, które mogą poprawić jakość budowy lub obniżyć jej koszty.

Warto dodać, że inspektor nadzoru inwestorskiego ma również prawa. Może on wydawać kierownikowi budowy polecenia w zakresie inwestycji, co musi być odnotowane w dzienniku budowy. Jest także uprawniony do dokonywania samodzielnych wpisów w Dzienniku Budowy, w tym nakazujące usunięcie nieprawidłowości a w skrajnych przypadkach ma prawo wpisem zatrzymać budowę.

 

Czy warto zatrudniać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Skorzystanie z usług inspektora nadzoru inwestorskiego daje gwarancję, że inwestycja będzie wykonana zgodnie z oczekiwaniami inwestora oraz normami prawnymi. Zatrudniony inspektor będzie reprezentować interesy inwestora i stanowić przeciwwagę dla kierownika budowy, który może reprezentować interesy wykonawców. W rezultacie daje inwestorowi pełną kontrolę nad przebiegiem robót budowlanych. Działania podejmowane przez inspektora nadzoru budowlanego pozwalają na redukcję ryzyka nieprawidłowości i szybkie usuwanie pojawiających się w trakcie prac usterek. W rezultacie przyspieszają ukończenie budowy oraz dają pewność uzyskania oczekiwanych rezultatów w założonym budżecie.