Realizacja projektów budowlanych dla dużych, międzynarodowych korporacji w Polsce może być zarówno szansą na rozwój, jak i źródłem licznych wyzwań dla osób zaangażowanych w inwestycję. Wykonawcy muszą zmierzyć się z różnorodnymi problemami, które będą miały wpływ zarówno na terminowość czy jakość, jak i koszty projektu. Poznaj najczęściej występujące trudności oraz sposoby, które pozwalają zminimalizować ryzyka.
Inwestycje budowlane dla międzynarodowych korporacji w Polsce generują wiele wyzwań, które mogą mieć wpływ na realizację projektów. Kluczem do sukcesu w takich przedsięwzięciach jest odpowiednie przygotowanie i zarządzanie ryzykami. Dotyczy to szczególnie ewentualnych różnic w przepisach, jak i zarządzania międzynarodowym zespołem. Znaczenie ma także właściwe zarządzanie logistyką, dzięki czemu unika się ryzyka opóźnień i wiążących się z tym dodatkowych kosztów. W ten sposób można skutecznie realizować projekty, spełniając jednocześnie oczekiwania wymagających klientów międzynarodowych.
Ryzyko nr 1 – różnice w standardach i przepisach budowlanych
Jednym z głównych problemów, z jakimi najczęściej spotykają się wykonawcy realizujący inwestycje w Polsce, są różnice w standardach i przepisach budowlanych, które obowiązują w Polsce i krajach pochodzenia międzynarodowych korporacji. Dotyczy to nie tylko norm technicznych i wymagań dotyczących materiałów budowlanych, ale i procedur administracyjnych, które mogą różnić się między sobą w znacznym zakresie. W rezultacie różnorodne podejście do standardów i procedur administracyjnych może być przyczyną poważnych nieporozumień, konieczności wprowadzania zmian w projekcie, a nawet opóźnień w uzyskaniu pozwoleń.
Dlatego też, z punktu widzenia korporacji pochodzącej spoza polskiego i europejskiego rynku, warto przy realizacji projektu współpracować z lokalnymi ekspertami. Dotyczy to zarówno lokalnych architektów, jak i inżynierów czy prawników, którzy znają polskie prawo budowlane, co pozwala uniknąć ewentualnych błędów. Dla wykonawców realizujących taki projekt budowlany na początku współpracy kluczowa jest dokładna analiza przepisów polskich i międzynarodowych, co zawczasu pozwala zneutralizować problemy wynikające z odmiennych norm. Kluczowym elementem zapobiegającym problemom jest także stała komunikacja pomiędzy przedstawicielami korporacji a wykonawcami. Regularny kontakt pomiędzy obu stronami procesu budowlanego pozwala na szybkie wyjaśnienie wątpliwości i dostosowanie projektu do wymagań obu stron.
Ryzyko nr 2 – zarządzanie międzynarodowym zespołem i różnice kulturowe
Projekty budowlane dla międzynarodowych korporacji często wymagają współpracy zespołów pochodzących z różnych krajów. W takiej sytuacji różnice kulturowe, językowe, a nawet style pracy mogą być źródłem nieporozumień, opóźnień w realizacji zadań, a nawet konfliktów w zespole.
Jest kilka niezawodnych sposobów na uniknięcie problemów związanych z różnicami kulturowymi na budowie. Przede wszystkim warto przeprowadzić szkolenia dla całego zespołu, dzięki którym poszczególni pracownicy zrozumieją różnice kulturowe i wprowadzą skuteczne metody komunikacji. W tym celu warto wdrożyć jasne procedury komunikacyjne, dzięki którym szybko można wyjaśniać pojawiające się problemy. Dobrym rozwiązaniem są regularne spotkania koordynacyjne oraz używanie jednego języka roboczego (najczęściej angielskiego). Co więcej, dążąc do lepszej komunikacji i zrozumienia, sprawdzoną metodą są spotkania integracyjne, które pozwalają na budowanie zaufania i lepszych relacji pomiędzy członkami zespołu.
Ryzyko nr 3 – problemy z logistyką i łańcuchem dostaw
Realizacja międzynarodowych projektów budowlanych związana jest z zarządzaniem skomplikowanym łańcuchem dostaw. Dla powodzenia inwestycji i realizacji jej zgodnie z założonym harmonogramem kluczowe jest rozwiązanie z jednej strony problemów z dostawą materiałów i opóźnieniami w transporcie, z drugiej strony przezwyciężenie trudności dotyczących znalezienia odpowiednich podwykonawców.
Jak zarządzać ryzykiem w zakresie logistyki na budowie? W tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na 3 podstawowe elementy: monitorowanie statusu dostaw i transportu, planowanie zapasów oraz dywersyfikację dostawców. Monitorowanie procesów logistycznych pozwoli szybko reagować na pojawiające się problemy w dostawach. Z drugiej strony tworzenie zapasów materiałów krytycznych będzie sposobem na zminimalizowanie ryzyka dotyczącego nieprzewidzianych opóźnień w dostawach. Warto jednocześnie współpracować z wieloma dostawcami materiałów budowlanych, ponieważ to zmniejsza ryzyko opóźnień w przypadku problemów u jednego z nich.