Rola inwestora zastępczego w zarządzaniu projektami budowlanymi

Coraz bardziej złożone inwestycje budowlane wiążą się ze wzrastającym ryzykiem braku osiągnięcia przez inwestora wyznaczonego celu biznesowego. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zatrudnienie inwestora zastępczego, który w imieniu inwestora bezpośredniego sprawnie przeprowadzi realizację założonej inwestycji budowlanej. Jaka jest rola inwestora zastępczego na budowie i czy zatrudnienie takiej osoby lub podmiotu opłaca się inwestorowi bezpośredniemu?

Inwestor zastępczy — jakie zadania może przejąć od inwestora bezpośredniego?

Inwestor zastępczy to podmiot lub osoba, która reprezentuje inwestora bezpośredniego wobec wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację inwestycji w tym wykonawców i dostawców. Jednocześnie przejmuje ona część lub wszystkie obowiązki i odpowiedzialność od inwestora bezpośredniego w zakresie zadań wskazanych w umowie na realizację projektu inwestycyjnego.  

Do głównych zadań inwestora zastępczego należy m.in. nadzór nad wykonywanymi pracami wraz z wypełnieniem oczekiwanych standardów jakościowych, wybór wykonawców i dostawców, a także zapewnienie zgodności z harmonogramem i stała kontrola kosztów. Inwestor zastępczy zobowiązany jest do stałego nadzoru nad realizacją inwestycji. Zarówno dba o to, aby prace postępowały zgodnie z harmonogramem, jak i o to, aby były one wykonane w standardzie oczekiwanym przez inwestora bezpośredniego zgodnie z ustalonymi specyfikacjami. Jednocześnie inwestor zastępczy musi dbać o to, aby prowadzone roboty były prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami praca z zachowaniem norm technicznych i standardów jakościowych. Jego zadaniem jest także koordynacja działania wszystkich uczestników projektu — od projektantów, przez wykonawców i dostawców, po inspektorów nadzoru w celu zapewnienia płynnej realizacji inwestycji. Ważnym aspektem inwestora zastępczego jest stała kontrola kosztów budowy. Mus on sprawnie zarządzać budżetem inwestycji, w tym monitorować wydatki, zapobiegać przekroczeniom kosztów oraz na bieżąco wykonywać korekty budżetu względem faktycznych wydatków. 

Ważnym zadaniem inwestora zastępczego jest zarządzanie ryzykiem. Realizacji dużej inwestycji niesie za sobą szereg potencjalnych ryzyk, które mogą mieć negatywny wpływ zarówno na opłacalność, jak i wykonalność inwestycji. Dlatego też inwestor zastępczy powinien podejmować działania, które zminimalizują takie ryzyka. Co więcej, inwestor zastępczy powinien szybko reagować na pojawiające się problemy i starać się je rozwiązywać w sposób, który nie będzie wpływał na płynną, rzetelną i zoptymalizowaną kosztowo realizację inwestycji. 

Inwestor zastępczy jest zobowiązany do stałego informowania inwestora bezpośredniego o kluczowych aspektach realizowanej budowy. W tym celu systematyczne przygotowuje raporty dotyczące postępu realizowanych robót budowlanych, budżetu i wydatków, a także pojawiających się problemów i proponowanych rozwiązań. 

 

Korzyści z usług inwestora zastępczego

Inwestor zastępczy wykorzystywany jest zazwyczaj przy realizacji dużych inwestycji budowlanych, które wymagają wiedzy, doświadczenia i umiejętności z zakresu wielu aspektów procesu budowlanego. Zazwyczaj inwestorem zastępczym zostaje podmiot, który zapewnia specjalistów zarówno w zakresie budowalnym (zarządzania procesem budowlanym, zarządzania ryzykiem, inspektorów nadzoru, projektantów, architektów itp.), jak i finansów do zarządzania i nadzorowania budżetem projektu. W rezultacie inwestor bezpośredni zyskuje kompleksową obsługę inwestycji przy gwarancji osiągnięcia oczekiwanych celów biznesowych.

Zatrudnienie inwestora zastępczego zapewnia bezpieczne osiąganie celów inwestycyjnych. Ich działania zmierzają nie tylko do identyfikacji, oceny i zarządzania ryzykiem, ale także prowadzą do minimalizowania potencjalnych zagrożeń i sprawnego radzenia sobie z pojawiającymi się problemami. 

Dzięki inwestorowi zastępczemu inwestycja jest realizowana w sposób zoptymalizowany pod względem kosztów i standardów jakości. Stała kontrola wydatków pozwala również na trzymanie inwestycji w ramach określonego budżetu. Co więcej, inwestor zastępczy na podstawie projektu powinien określić całkowity szacunkowy, ale jednocześnie dość precyzyjny, koszt inwestycji, co pozwala na zminimalizowanie ryzyka przeinwestowania i obniżenia opłacalności projektu.

Czas to pieniądz i inwestor zastępczy dba, aby inwestycja realizowana była zgodnie z ustalonym harmonogramem. Podmiot ten będzie skutecznie koordynować prace na każdym etapie robót, dążąc do terminowej realizacji. Jednocześnie zadba o koordynację działań i komunikacji pomiędzy wszystkimi interesariuszami, nie tylko z inwestorem bezpośrednim, ale również wykonawcami, dostawcami, urzędami czy politykami. Dla sukcesu projektu kluczowy jest poprawny przepływ informacji oraz pomoc w rozumieniu i akceptacji prowadzonych działań. 

Inwestor zastępczy jest zobowiązany również do realizacji budowy w sposób zgodny z przepisami prawa budowlanego, normami i warunkami technicznymi. W ten sposób unika nie tylko pułapek administracyjnych, ale również niepotrzebnych opóźnień. Inwestor zastępczy w ramach obowiązków pełni także nadzór budowlany nad prowadzonymi robotami i tym samym sprawuje nadzór nad jakością wykonywanych prac czy ich zgodnością z projektem budowlanym.

Inwestor zastępczy dla prawidłowej realizacji swoich obowiązków zazwyczaj korzysta z nowoczesnych narzędzi technologicznych, które pozwalają na prowidłową realizację inwestycji. W ten sposób cyfryzacja poszczególnych zadań w zakresie zarządzania projektami, kosztami i ryzykiem pozwala na podnoszenie opłacalności inwestycji.